Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Suppose an experimental arrangement like the one in part 2 has a mass m_1 = 0.20

ID: 2327306 • Letter: S

Question

Suppose an experimental arrangement like the one in part 2 has a mass m_1 = 0.200 kg at the 0.100 m mark and a mass m_2 = 0.100 kg at the 0.750 m mark. Could the system be put into equilibrium by a 0.050 kg mass? If so. state where it would be placed If it cannot be done, state why not. In part 1 of the laboratory what is the value of the force F_s with which the support pushes upward on the meter stick? For the equilibrium conditions established in part 1 of the laboratory, calculate the counterclockwise and clockwise torques about an axis perpendicular to the page through a point at the left end of the meter stick Calculate the percentage difference between the net counterclockwise torque and the m clockwise torque.

Explanation / Answer

for equilibrium

m *x = m1*x1 +m2*x2

x = (m1*x1 + m2*x2) / m = (0.2*0.1 + 0.1+0.75 )/ 0.05

x = 1.9 m

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote