5.00 points Cambridge Manufacturing Company applies manufacturing overhead on th
ID: 2328039 • Letter: 5
Question
5.00 points Cambridge Manufacturing Company applies manufacturing overhead on the basis of machine hours. At the beginning of the year, the company estimated its total overhead cost to be $325,000 and machine hours to be 25,000. Actual manufacturing overhead and machine hours were $372.000 and 26,000, respectively Required: 1. Compute the predetermined overhead rate per Machine Hour 2. Compute applied manufacturing overhead 3. Compute over- or underapplied manufacturing overhead 9/1/2018 Type here to searchExplanation / Answer
1) Predetermine overhead rate = Estimated manufacturing overhead/Estimated machine hour
= 325000/25000
Predetermine overhead rate = 13 per machine hour
2) Applied overhead = 26000*13 = 338000
3) Under applied overhead = Applied overhead-Actual overhead
= 338000-372000
Under applied overhead = 34000
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.