Exam Question 13 of 35 Select the best answer. On January 1, of the current year
ID: 2331695 • Letter: E
Question
Exam Question 13 of 35 Select the best answer. On January 1, of the current year, C made a gift of a 25% interest in the Mariner Partnership to his son, P. The partnership's business was bookkeeping; capital was nota material income-producing factor. P had no interest in working as a bookkeeper. C who retained a 35% interest, and X, the other partner, performed all the work. A reasonable salary for C was $20,000 and for X was $10,000, which they received as guaranteed payments ring the year, Mariner had a profit of $130,000 before any guaranteed payments. How much income should FP include in his tax return for the current year? O B. $25,000 C. $30,000 O D. $32,500 Exam, Question Q 13 100% CompleteExplanation / Answer
Solution:
(1) : Computation of How much income Should P include in his tax return for Current year
profits after gauranteed payments to partners =$1,30,000-$10,000- $20,000
= $1,00,000
p's share of partnership income = $100,000*25%
= $25,000
Therfore P should include $25000 in his tax returns for the current year -
Hence, Option (b) is correct that is $25,000 .
(2) : Which is deemed to occur ?
Option (c) is Correct That is
Partner V must Recognize Ordinary income of $3,000.
Clarification -
According to IRS , Accounts receivables is a Hot Asset , Hot Assets are the Assets Except money ,capital Assets ,and Section 1031 Assets . On Hot Assets just Ordinary gain is perceived rather than capital gain. Capital Assets at the season of appropriation organization premise turned into accomplice's premise $16,000 .
Partner's V share ($16,000/4) = $4,000
Fair value of distribution =$7,000
Ordinary Income on complete Distribution of V's interest ($7,000-$4,000) = $3,000 .
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.