Molander Corporation is a distributor of a sun umbrella used at resort hotels. D
ID: 2333094 • Letter: M
Question
Molander Corporation is a distributor of a sun umbrella used at resort hotels. Data concerning the next month's budget appear below: Selling price $24 per unit $17 per unit $6,160 per month 1,030 units per Variable expenses Fixed expenses Unit sales month Required: 1. Compute the company's margin of safety. (Do not round Intermediate calculations.) argin n of safety as a percentage of its sales. (Round your percentage answer to 2 decimal places (I.e 1234 should be entered as 12.34). Margin o safetyExplanation / Answer
Requirement (1) - Company’s Margin of Safety
Margin of Safety = Actual Sales – Break Even Sales
Break Even Sales = Fixed Costs / Contribution Ratio
Contribution Ratio = [(Selling price per unit - Variable cost per unit) / Selling price per unit] x 100
= [($24 - 17) / 24] x 100
= 29.17%
Actual Sales = 1,030 Units x $24 = $24,720
Break Even Sales = Fixed Costs / Contribution Margin Ratio
= $6,160 / 0.2917
= $21,120
Therefore, Margin of Safety = Actual Sales – Break Even Sales
= $24,720 – 21,120
= $3,600
“Company’s Margin of Safety = $3,600”
Requirement (2) - Company’s Margin of Safety as a percentage of it’s sales
= [Margin of safety / Actual Sales] x 100
= [$3,600 / 24,720] x 100
= 14.56%
“Company’s Margin of Safety as a percentage of it’s sales = 14.56%”
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.