Compute the following financial ratios by placing the proper amounts for numerat
ID: 2333863 • Letter: C
Question
Compute the following financial ratios by placing the proper amounts for numerators and denominators. (Round per unit answers to 2 decimal places, e.g. 52.75.)
Comparative Balance Sheets
As of December 31, 2014 and 2015 2015 2014 Cash $385,000 $160,000 Accounts receivable (net) 368,000 309,000 Inventories 379,000 341,000 Plant and equipment 1,834,000 1,112,000 Accumulated depreciation (260,000 ) (194,000 ) $2,706,000 $1,728,000 Accounts payable $341,000 $163,000 Dividends payable -0- 40,000 Bonds payable 401,000 -0- Common stock ($10 par) 1,523,000 1,240,000 Retained earnings 441,000 285,000 $2,706,000 $1,728,000 Additional data: Market value of stock at 12/31/15 is $80 per share. Marks sold 34,000 shares of common stock at par on July 1, 2015. Marks Company
Condensed Income Statement
For the Year Ended December 31, 2015 Sales revenue $2,401,000 Cost of goods sold 1,642,000 Gross profit 759,000 Administrative and selling expenses 504,000 Net income $255,000
Compute the following financial ratios by placing the proper amounts for numerators and denominators. (Round per unit answers to 2 decimal places, e.g. 52.75.)
Explanation / Answer
(a) Current ratio = Current asset / Current liabilities = (Cash + Accounts receivable + Inventories) / Accounts payable
= $(385,000 + 368,000 + 379,000) / $341,000 = 1,132,000 / 341,000 = 3.32
(b) Quick ratio = (Current assets - inventories) / Current liabilities = $(385,000 + 368,000) / $341,000
= $753,000 / $341,000 = 2.21
(c) Accounts receivable turnover = Sales / Average accounts receivables = $2,401,000 / [$(368,000 + 309,000) / 2]
= $2,401,000 / $338,500 = 7.09
(d) Inventory turnover = Cost of goods sold / Average inventory = $1,642,000 / [$(379,000 + 341,000) / 2]
= $1,642,000 / $360,000 = 4.56
(e) Profit margin = Net income / Sales x 100 = $(255,000 / 2,401,000) x 100 = 10.62%
(f) Earning per share (EPS) = Net income / Number of shares outstanding = $255,000 / 34,000 = $7.50
(g) Return on common equity = Net income / Average shareholder equity = $255,000 / [$(1,523,000 + 1,240,000) / 2] x 100
= 18.46%
(h) Price earning ratio = Share price / EPS = $80 / $7.50 = 10.66
(i) Debt/Assets = Bonds payable / Total assets = $401,000 / $2,706,000 = 0.14819
(j) Book value per share = Common stock / Number of stocks outstanding = $1,523,000 / 34,000 = $44.79
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.