Anu’s Amusement Center has collected the following data for operations for the y
ID: 2335520 • Letter: A
Question
Anu’s Amusement Center has collected the following data for operations for the year:
a. What is the average selling price for a ticket?
b. What is the average variable cost per ticket?
c. What is the average contribution margin per ticket?
d. What is the break-even point?
e. Anu has decided that unless the operation can earn at least $355,600 in operating profits, she will close it down. What number of tickets must be sold for Anu’s Amusements to make a $355,600 operating profit for the year on ticket sales?
(Do not round intermediate calculations.)
Total revenues $ 2,176,000 Total fixed costs $ 631,400 Total variable costs $ 1,224,000 Total tickets sold 68,000Explanation / Answer
a) Average selling price for a tickets 2176000/68000= $32 per ticket b) Average Variable cost per ticket 1224000/68000tickets = $ 18 per tickets c) Average Contribution margin per tickets ( selling price per ticket-variable cost per ticket) $32 per ticket- $18 per ticket = $14 per ticket d) profit = (contribution -fixed cost) let profit = 0 0= (32-18)x-631400 x= 631400/14 x= 45100 tickets e) let profit = 355600 355600 = (32-18)x-631400 x= 355600+631400/14 x= 70500 tickets
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.