The Smith & Jones Company is considering either the purchase or lease of a new m
ID: 2337985 • Letter: T
Question
The Smith & Jones Company is considering either the purchase or lease of a new machine details as follows:
Purchase Cost of new machine $97,000
Annual Maintenance Costs payable at start of year $10,000
Only payable if machine is purchased.
Machine Useful Life 5 years
Salvage Value at end of 5th year $8,000 (taxed at 30%)
Alternatively the machine can be leased with lease payments covering all capital and operating costs details as follows.
Annual Lease Payment $29,200 payable at the start of the year
Term of lease 5 years
Cash savings associated with the acquisition of the machine are expected to be $50,000 per annum.
Other details:
Company's Cost of Capital 8%
Corporate Tax Rate 30%
Required:
Should the Company LEASE the Equipment? Please show the formular. Thanks
Explanation / Answer
Computation of PV of cash outflows:
In case of purchase of machinery -
The total cash outflow from purchase of machinery is $117,136.27
Working Notes:
Computation of Depreciation Tax shield:
Depreciation p.a. (assuming Straight Line method of depreciation)
= (Cost of machinery - Salvage Value) / Useful life of the asset
= ($97,000 - $8,000) / 5
= $17,800
Depreciation tax shield = Depreciation * Tax Rate
= $17,800 * 30%
= $5,340
Computation of Post-tax Salvage Value:
Post Tax Salvage Value = Salvage value * (1 - tax rate)
= $8,000 * (1 - 30%)
= $8,000 * (1 - 0.30)
= $5,340
Computation of Cash outflow from Lease:
PV of cash outflow from lease = PV of post-tax lease rental
Post tax lease rental = $29,200 * (1 - 0.30)
= $20,440
PV of post-tax lease rental = $20,440 * PVIFA (8%, 5)
[where PVIFA is PV inflation factor of annuity]
= $20,440 * 3.9927
= $81,610
Working Notes:
Computation of PVIFA (8%, 5)
PVIFA (8%, 5) = (1 / 1.08) + (1 / (1.08)2) + .... + (1 / (1.08)5)
By solving we get, PVIFA (8%, 5) = 3.9927 (approx)
Conclusion:
Comparing the PV of cash outflows under the 2 options i.e., $117,136 (being PV of cash outflow of Purchase) vs $81,610 (being PV of cash outflow of Leasing), the company should go for leasing since the cash outflow is comparatively less
Particulars Year 0 1 2 3 4 5 Initial Cost $97,000 -- -- -- -- -- Add: Cost of maintenance $10,000 $10,000 $10,000 $10,000 $10,000 -- Less: Depreciation Tax Shield -- ($5,340) ($5,340) ($5,340) ($5,340) ($5,340) Less: Post-tax Salvage Value -- -- -- -- -- ($2,400) Net Cash outflow $107,000 $4,660 $4,660 $4,660 $4,660 ($7,740) PVIF @ 8% 1.0000 0.9259 0.8573 0.7938 0.7350 0.6806 PV of Cash outflow $107,000 $4,314.69 $3,995.09 $3,699.15 $3,425.14 ($5,267.8)Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.