The Smes per week a student uses a lab computer are normaly dstributed, with a m
ID: 3321201 • Letter: T
Question
The Smes per week a student uses a lab computer are normaly dstributed, with a mean of 6.3 hours and a sandard deviation of 1.3 hours A student is randomly selected Find the following probabilies (a) Find the probability that the student uses a lab computer less than 4 hours per week (b) Find the probablity that the student uses a lab computer c) Find the probability that the sludent uses a lab computer more than 9 hours per week (a) The probability Phat a student uses a lab computer less than 4 hours per week is Round to three decial places as reeded ) (Round to three decimal places as needed)Explanation / Answer
a) P(X<4) =P(Z<(4-6.3)/1.3)=P(Z<-1.7692)=0.038
b)P(7<X<8)=P(0.538<Z<1.308)=0.905-7.05 =0.200
c)P(X>9)=1-P(X<9) =1-P(Z<2.077)=1-0.981 =0.019
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.