Jassim Compagny is producing only one product. Two types of direct materials are
ID: 2338999 • Letter: J
Question
Jassim Compagny is producing only one product. Two types of direct materials are used to produce this product direct material type A and direct material type B.
The estimated data for Jassim Compagny is as following:
Sales $90,000
Costs:
Direct materials type A $40,000
Hourly employees 15,000
Manager’s salary 10,000
Direct materials type B 5,000
Marketing 10,000
Total Costs 80,000
Budgeted pretax profit $ 10,000
The marketing costs include $5,000 that does not change with the change in sales volumes. The income tax rate is 20%.
a. Compute the revenues needed to achieve a target after-tax income of $30,000.
b. What is the margin of safety in revenue?
Explanation / Answer
After tax Income = 10000 x ( 1 -0.20 ) = 8000
a. Compute the revenues needed to achieve a target after-tax income of $30,000.
Fixed cost = $5000 (marketing costs)
Contribution margin = (sales - variable cost)/sales
= (90000 - ( 40000+15000+10000+5000+5000)) /90000 = 16.67%
Revenues = Fixed cost + target revenue / contribution margin
Revenues = 5000 + 30000 / 16.67% = 209958
b. What is the margin of safety in revenue?
Margin of safety = Sales - breakeven sales
Breakeven sales = Fixed cost / contribution margin = 5000 / 0.1667 = 29994
Margin of safety = 90000- 29994 = 60006
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.