Molander Corporation is a distributor of a sun umbrella used at resort hotels. D
ID: 2341630 • Letter: M
Question
Molander Corporation is a distributor of a sun umbrella used at resort hotels. Data concerning the next month's budg Selling price per unit Variable expense per unit Fixed expense per month Unit sales per month S26 S17 $ 8,810 1,040 Required: 1. What is the company's margin of safety? (Do not round intermediate calculations.) 2. What is the company's margin of safety as a percentage of its sales? (Round your percentage answer to 2 decima 1234 should be entered as 12.34).) ces 1 Margin of safety (in dollars) 2. |Margin of safety percentageExplanation / Answer
Selling Price per unit $26
Less : Variable Expenses per unit $17
_________
Contribution per unit $9
Break Even Sales (unit) = Fixed Expense / Contribution per unit
= $8010/ $9= 890 Units
Break Even Sales (amount) =890 units * $26= $23,140
Actual Sales amount = 1040 Units * $26 = $27,040
1. Margin of safety (in dollars) = Actual Sales - Break Even Sales =$27,040-$23,140
=$3,900
2.Margin of Safety Percentage = $3,900/$27,040= 14.42%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.