Morganton Company makes one product and it provided the following information to
ID: 2342421 • Letter: M
Question
Morganton Company makes one product and it provided the following information to help prepare the master budget a. The budgeted selling price per unit is $60. Budgeted unit sales for June, July, August, and September are 9,800,29,0 00, 31,000, and 32,000 units, respectively. All sales are on credit. b. Thirty percent of credit sales are collected int month of the sale and 70% in the follow ng month. c The ending finished goods inventory equals 20% ofthe following month's unit sales d. The endin g raw mater as inventory equals 10% of the following months raw materials production needs. Each unit of finished e. Thirty percent of raw materials purchases are paid for in the month of purchase and 70% n the following month. f. The direct labor wage rate is $15 per hour. Each unit of finished goods requires two direct labor-hours. g. The variable selling and administrative expense per unit sold is $1.80. The fixed selling and administrative expense p goods requires 4 pounds of raw materials. The raw materials cost $2.50 per pound. er month is $68,000. 7 In July what are the total estimated cash disbursements for raw materials purchases? Assume the cost of raw material purchases in June is $152,160. rsementsExplanation / Answer
Production in july = 29000+(31000*20%)-(29000*20%) = 29400 Units
Production in august = 31000+(32000*20%)-(31000*20%) = 31200 Units
Raw material purchase in july = (29400*4)+(31200*4*10%)-(29400*4*10%) = 118320 pounds
Raw material purchase inn july = 118320*2.5 = 295800
Cash disbursement for july = (295800*30%+152160*70%) = $195252
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.