Banc Corp. Trust is considering either a bankwide overhead rate or department ov
ID: 2342592 • Letter: B
Question
Banc Corp. Trust is considering either a bankwide overhead rate or department overhead rates to allocate $410,000 of indirect costs. The bankwide rate could be based on either direct labor hours (DLH) or the number of loans processed. The departmental rates would be based on direct labor hours for Consumer Loans and a dual rate based on direct labor hours and the number of loans processed for Commercial Loans. The following information was gathered for the upcoming period:
Banc Corp. Trust estimates that it costs $500 to analyze and close a commercial loan. This amount has been included in the $410,000 of indirect costs. How much of the $410,000 indirect costs should be allocated to the Commercial Department?
Department DLH Loans Processed Direct Costs Consumer 16,000 650 $ 350,000 Commercial 7,000 400 $ 250,000Explanation / Answer
Solution:
Total indirect cost = $410,000
Cost directly related to commercial loan = $500 * 400 = $200,000
Remaining indirect cost = $410,000 - $200,000 = $210,000
Nos of loan processed = 650 + 400 = 1050
Indirect cost per loan processed = $210,000 / (650 + 400) = $200 per loan
Indirect cost allocated to commercial department = 400 * $200 = $80,000
Total allocation to commercial department = $80,000 + $200,000 = $280,000
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.