ProForm acquired 70 percent of ClipRite on June 30, 2017, for $1,470,000 in cash
ID: 2343022 • Letter: P
Question
ProForm acquired 70 percent of ClipRite on June 30, 2017, for $1,470,000 in cash. Based on ClipRite's acquisition-date fair value, an unrecorded intangible of $600,000 was recognized and is being amortized at the rate of $19,000 per year. No goodwill was recognized in the acquisition. The noncontrolling interest fair value was assessed at $630,000 at the acquisition date. The 2018 financial statements are as follows:
ClipRite sold ProForm inventory costing $92,000 during the last six months of 2017 for $320,000. At year-end, 30 percent remained. ClipRite sells ProForm inventory costing $315,000 during 2018 for $480,000. At year-end, 10 percent is left. With these facts, determine the consolidated balances for the following:
ProForm ClipRite Sales $ (1,030,000 ) $ (1,060,000 ) Cost of goods sold 650,000 515,000 Operating expenses 330,000 215,000 Dividend income (56,000 ) 0 Net income $ (106,000 ) $ (330,000 ) Retained earnings, 1/1/18 $ (3,800,000 ) $ (1,080,000 ) Net income (106,000 ) (330,000 ) Dividends declared 330,000 80,000 Retained earnings, 12/31/18 $ (3,576,000 ) $ (1,330,000 ) Cash and receivables $ 630,000 $ 530,000 Inventory 520,000 930,000 Investment in ClipRite 1,470,000 0 Fixed assets 2,200,000 1,750,000 Accumulated depreciation (400,000 ) (700,000 ) Totals $ 4,420,000 $ 2,510,000 Liabilities $ (544,000 ) $ (880,000 ) Common stock (300,000 ) (300,000 ) Retained earnings, 12/31/18 (3,576,000 ) (1,330,000 ) Totals $ (4,420,000 ) $ (2,510,000 )Explanation / Answer
1) Sales : For getting the consolidated sales balance, we need to combine the Parent & subsidiary sales balance and eliminate intra company sales transaction. Here,
Proform sales = $1030000
Cliprite sales = $1060000
Intra company transfer during the year =$480000
So, consolidated sales = $1030000 + $1060000 - $480000
= $1610000
2) Cost of the goods sold : For getting the consolidated cost of the goods sold balance, we need to combine the Parent & subsidiary balances and eliminate intra company transfers and adjusting the unrealised profits generated. We can go by the following formula:
Consolidated cost of the goods sold = Parent balance + subsidiary balance - intra company transfers - beginning unrealised profit + ending unrealised profit.
where, Beginning unrealised profit is calculated as under:
Intra entity profit = $320000 - $92000 = $228000
Inventory remaining at year end = 30%
Beginning unrealised profit = 30 % * $228000 = $68400
Ending unrealised profit is calculated as under:
Intra entity profit = $480000 - $315000 = $165000
Inventory remaining at year end = 10%
Ending unrealised profit = 10 % * $228000 = $16500
Hence, consolidated cost of the goods sold = $650000 + $515000 - $480000 - $68400 + $16500
= $633100
3) Consolidated operating expense = Patrent operating expense + Subsidiary operating expense + Current years' amortization of intangible
= $330000 + $215000 + $19000
= $564000
4) Consolidated dividend income: Here the dividend income for Cliprite is nil & the dividend income given for proform is $56000. But, we will not take the dividend income of Proform because, it is actually the dividend received from Cliprire (i.e. 70% of $80000). It is an intra entity transfer and will not be included in the consolidated balance. So, the consolidated dividend income will be NIL here.
5) Net income attributable to non controlling interest: Here we will not include the intra entity transfers. We will adjust the net income for any excess acquisition date fair value amortizations.
Net income of Cliprite = $330000
Less: Amortization expene of intangible = ($19000)
Adjusted income = $311000
Non controlling interest in Ciprite earnings (@30%) = $93300
6) Consolidated inventory = Parent inventory + Subsidiary inventory - Ending unrealised profit. of current year
= $520000 + $930000 - $16500
=$ 1433500
7) Calculation of non controlling interest in subsidiary:
Book value of the subsidiary or Cliprite omn 1/ 1/ 2018 = Common stock + Retained earnings
= $300000 + $1080000
= $1380000
Now, Non controlling interest in subsidiary :
30% of Cliprite's book value of $1380000 = $414000
Excess intangible allocation as reduced by the = $ 177150
amortization of intangible for the first six months i.e
30% of $600000 - $9500
Non controlling interest in Cliprite earnings = $ 93300
Dividends (30% of $80000) = ($24000)
Non controlling interest in Ciprtite = $660450
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.