Casper Corporation makes and sells a product called a Miniwarp. One Miniwarp req
ID: 2346277 • Letter: C
Question
Casper Corporation makes and sells a product called a Miniwarp. One Miniwarp requires 3.5 kilograms of the raw material Jurislon. Budgeted production of Miniwarps for the next five months is as follows:
The company wants to maintain monthly ending inventories of Jurislon equal to 10% of the following month's production needs. On July 31, this requirement was not met since only 6,900 kilograms of Jurislon were on hand. The cost of Jurislon is $3.00 per kilogram. The company wants to prepare a Direct Materials Purchase Budget for the next five months.
The desired ending inventory of Jurislon for the month of September is:
A) $5,550
B) $21,315
C) $6,090
D) $19,425
Explanation / Answer
Desired ending inventory for September is 10% of October's production needs. October's production needs = 20,300 units 20,300 units*3.5 kg/unit = 71,050 kg 10% of October's production = 7,105 kg Cost = 7105 kg * $3 per kg = $21,315 Answer: B, $21,315
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.