Casper Corporation makes and sells a product called a Miniwarp. One Miniwarp req
ID: 2362168 • Letter: C
Question
Casper Corporation makes and sells a product called a Miniwarp. One Miniwarp requires 3.5 kilograms of the raw material Jurislon. Budgeted production of Miniwarps for the next five months is as follows: Picture The company wants to maintain monthly ending inventories of Jurislon equal to 10% of the following month's production needs. On July 31, this requirement was not met since only 6,900 kilograms of Jurislon were on hand. The cost of Jurislon is $3.00 per kilogram. The company wants to prepare a Direct Materials Purchase Budget for the next five months. The desired ending inventory of Jurision for the month of September is A) $5,550 B)$21,315 C)$6,090 D)$19,425Explanation / Answer
desired ending units for the month of september = 0.10 *20,300 =2,030 units kg of jurislon required = 3.5*2,030 = 7,105 kg total price =7,105 *3 = $ 21,315 (answer)
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.