Castlevania Company lost most of its inventory in a fire in December just before
ID: 2347737 • Letter: C
Question
Castlevania Company lost most of its inventory in a fire in December just before the year-end physical inventory was taken. The corporation's books disclosed the following.
Beginning inventory $170,000 Sales $650,000
Purchases for the year 450,000 Sales returns 24,000
Purchase returns 30,000 Rate of gross margin on net sales 30%
Merchandise with a selling price of $21,000 remained undamaged after the fire. Damaged merchandise with an original selling price of $15,000 had a net realizable value (after the fire) of $5,300.
Compute the amount of the loss as a result of the fire, assuming that the corporation had no insurance coverage.
Fire loss on inventory $?
Explanation / Answer
=626,000 X 70% = 438,200 Ending inventory = Beginning Inventory + Net Purchases - Cost of goods sold Beginning inventory = 170,000 Net Purchases = 450,000-30,000=420,000 Ending inventory = 170,000+420,000-438,200 = 151,800
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.