The Collins Corporation just started business in January of 2007. They had no be
ID: 2347804 • Letter: T
Question
The Collins Corporation just started business in January of 2007. They had no beginning inventories. During 2007 they manufactured 11,021 units of product, and sold 8,263 units. The selling price of each unit was $24. Variable manufacturing costs were $5 per unit, and variable selling and administrative costs were $1 per unit. Fixed manufacturing costs were $29,645 and fixed selling and administrative costs were $8,114.What would be the Collins Corporations Net income for 2007 using absorption costing
Explanation / Answer
Sales (8263*24) = 198312 Manufacturing Cost = VC + FC = (11021*5)+29645 = 84750 Less: Closing Stock = (84750*2758/11021) = 21209 Cost of Goods Sold = 84750-21209 = 63541 Gross Margin = 198312-63541 = 134771 Less: Sales Cost = (8263*1)+8114 = 16377 Net Income = 134771-16377 = 118394
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.