The Collins Corporation just started business in January of 2007. They had no be
ID: 2375837 • Letter: T
Question
The Collins Corporation just started business in January of 2007. They had no beginning inventories. During 2007 they manufactured 11,268 units of
product, and sold 8,939 units. The selling price of each unit was $30. Variable manufacturing costs were $5 per unit, and variable selling and
administrative costs were $2 per unit. Fixed manufacturing costs were $27,851 and fixed selling and administrative costs were $7,141.
What would be the Collins Corporations Net income for 2007 using absorption costing?
P.S. Please break it down. Thank you
Explanation / Answer
What would be the Collins Corporations Net income for 2007 using absorption costing?
Variable manufacturing cost of 11268 unit = 56340
Fixed Manufacturing cost = 27851
Total Manufacturing cost = 84191
Less: Ending inventory of finished goods = 84191/11268 * 2329 = $17401.56
Cost of Good Sold = $66,789.44
Add: Variable Selling & admin overhead = 2*8939 =$17878
Add: Fixed Selling & admin overhead = $7141
Cost of sale =$91808.44
Sale = $268170
Net Income = $176361.56
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.