Canliss Milling Company purchased machinery on January 2, 2009, for $710,000. A
ID: 2352556 • Letter: C
Question
Canliss Milling Company purchased machinery on January 2, 2009, for $710,000. A 4-year life was estimated and no residual value was anticipated. Canliss decided to use the double-declining balance method and recorded depreciation of $355,000 in 2009 and $177,500 in 2010. Early in 2011, the company changed its depreciation method to the straight-line method.
Required:
(1) What type of accounting change is this?
.
(2) Prepare any 2011 journal entry related to the change. (Round your answers to the nearest dollar
General Journal Debit Credit
Explanation / Answer
(1) This is a change in accounting policy
(2)
Straight line depreciation rate = 100%/4 = 25%
Double declining balance depreciation rate = 50%
Carrying amount as at 2009 710000
Depreciation for 2009 (710000 x 50%) (355000)
Carrying amount as at 2010 355000
Depreciation for 2010 (355000 x 50%) (177500)
Carrying amount as at 2011 177500
Remaining life = 2 years
Depreciation for 2011 = 177500/2 = $88750
Debit Depreciation $88750
Credit Accumulated Depreciation $88750
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.