Cedar Company estimates its manufacturing overhead to be $700,000 and its direct
ID: 2352801 • Letter: C
Question
Cedar Company estimates its manufacturing overhead to be $700,000 and its direct labor costs to be $560,000 for Year 2. Cedar worked on the following three jobs for the year:Job
Status
Direct Labor Costs
Job 2-1
Completed and sold
$195,000
Job 2-2
Completed by not sold
325,000
Job 2-3
In progress
130,000
Actual manufacturing overhead for Year 2 was $822,000. Manufacturing overhead is applied on the basis of direct labor costs. How much of the underapplied overhead should be allocated to finished goods?
$2,850
$1,900
$4,750
$9,500
Explanation / Answer
estimated cost =700000 labour costs =560000 total cost of goods =195000+325000+130000 =650000 estimated in come =700000-650000 =150000 actual cost incurred =822000 so the under applied overhead =195/650 =0.3 *X = 2850
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.