Cavy Company estimates that total factory overhead costs will be $559,619 for th
ID: 2432317 • Letter: C
Question
Cavy Company estimates that total factory overhead costs will be $559,619 for the year. Direct labor hours are estimated to be 90,700. Required: (a) Determine the: (1) Predetermined factory overhead rate (2) Amount of factory overhead applied to Job 567 if the amount of direct labor hours is 1,200 and Job 999 if the amount of direct labor hours is 3,100 (b) Prepare the journal entry to apply factory overhead for April according to the predetermined overhead rate. Refer to the Chart of Accounts for exact wording of account titles.
Explanation / Answer
(a) (1) Predetermined factory overhead rate = $559,619 / 90,700 = $6.17
(2) Job 567: 1,200 hrs * $6.17 = $7,404
Job 999: 3,100 hrs * $6.17 = $19,127
(b)
General Journal Debit Credit Work in process $26,531 Factory overhead $26,531Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.