Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Causwell Company began 2018 with 22,000 units of inventory on hand. The cost of

ID: 2598375 • Letter: C

Question

Causwell Company began 2018 with 22,000 units of inventory on hand. The cost of each unit was $6.00. During 2018 an additional 42,000 units were purchased at a single unit cost, and 32,000 units remained on hand at the end of 2018 (32,000 units therefore were used. sold during 2018). Causwell uses a periodic inventory system. Cost of goods sold for 2018, applying the average cost method, is $225,600. The company is interested in determining what cost of goods sold would have been if the FIFO or LIFO methods were Required: 1. Determine the cost of goods sold for 2018 using the FIFO method. [Hint:Determine the cost per unit of 2018 purchases.] 2. Determine the cost of goods sold for 2018 using the LIFO method. (Do not round intermediate calculations.) FIFO cost of goods s LIFO cost of goods sold

Explanation / Answer

Answer :-

Average cost per unit = (Cost of goods sold/units sold) = $225600/32000 units = $7.05

1 Answer:- FIFO cost of goods sold

2 Answer :- LIFO cost of goods sold

Average Cost Available for sale Cost of goods sold Ending Inventory Beginning 22000 units @ $6 = $132,000 Purchase 42000 units @ $7.60 = $319200 Total 64000 units @ $7.05 = $451,200 32000 units @ $7.05 = $225600 32000 units @ 7.05 = $225600
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote