Catlet Co. uses a periodic inventory system. Its records show the following for
ID: 2377863 • Letter: C
Question
Catlet Co. uses a periodic inventory system. Its records show the following for the month of May in which 65 units were sold.
35
591.85
90
$1,376.90
Compute the ending inventory at May 31 and cost of goods sold using the FIFO and LIFO methods. (Round answers to 2 decimal places, e.g. 10.50.)
Explanation / Answer
Hi,
Please find the answer as follows:
Ending Inventory:
FIFO = (90 - 65)*16.91 = 422.75
LIFO = (90 - 65)*12.91 = 322.75
Cost of Goods Sold:
FIFO = 30*12.91 + 25*15.91 + 10*16.91 = 954.15
LIFO = 35*16.91 + 25*15.91 + 5*12.91 = 1054.15
Thanks.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.