Catlet Co. uses a periodic inventory system. Its records show the following for
ID: 2382268 • Letter: C
Question
Catlet Co. uses a periodic inventory system. Its records show the following for the month of May in which 65 units were sold.
35
537.25
90
$1,236.50
Compute the ending inventory at May 31 and cost of goods sold using the FIFO and LIFO methods. (Round answers to 2 decimal places, e.g. 10.50.)
35
15.35537.25
Totals90
$1,236.50
Catlet Co. uses a periodic inventory system. Its records show the following for the month of May in which 65 units were sold. Compute the ending inventory at May 31 and cost of goods sold using the FIFO and LIFO methods. (Round answers to 2 decimal places, e.g. 10.50.)Explanation / Answer
Cost of Goods Available for Sale = $1,236.50
FIFO
Ending Inventory
25 Units
25 x 15.35 = $383.75
Cost of Goods Sold
1,236.50 - 383.75 = $852.75
LIFO
Ending Inventory
25 Units
25 x 11.35 = $283.75
Cost of Goods Sold
1,236.50 - 283.75 = $952.75
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.