Catlet Co. uses a periodic inventory system. Its records show the following for
ID: 2376695 • Letter: C
Question
Catlet Co. uses a periodic inventory system. Its records show the following for the month of May in which 65 units were sold.
35
420
90
$935
Compute the ending inventory at May 31 and cost of goods sold using the FIFO and LIFO methods.
Date Explanation Units Unit Cost Total Cost May 1 Inventory 30 $ 8 $240 May 15 Purchases 25 11 275 May 24 Purchases35
12420
Totals90
$935
Catlet Co. uses a periodic inventory system. Its records show the following for the month of May in which 65 units were sold. Compute the ending inventory at May 31 and cost of goods sold using the FIFO and LIFO methods.Explanation / Answer
Cost of Goods Available for Sale = $1,128.50
FIFO
Ending Inventory
25 Units
25 x 14.15 = $353.75
Cost of Goods Sold
1,128.50 - 353.75 = $774.75
LIFO
Ending Inventory
25 Units
25 x 10.15 = $253.75
Cost of Goods Sold
1,128.50 - 253.75 = $874.75
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.