Catlet Co. uses a periodic inventory system. It records show the following for t
ID: 2359150 • Letter: C
Question
Catlet Co. uses a periodic inventory system. It records show the following for the month of May in which 65 units were sold.
Date Explanation Units Unit cost Total cost
May 1 Inventory 30 $12.96 $388.90
May 15 Purchases 25 $15.96 $399.00
May 24 Purchases 35 $16.96 $593.60
Total 90 $1,381.40
Compute the ending inventory at May 31 and cost of goods sold using the FIFO and LIFO methods. Round answers to 2 decimal places, e.g. 10.50
FIFO LIFO
Ending inventory $______________ $_______________
Cost of goods sold $______________ $_______________
Explanation / Answer
FIFO Ending Inventory = 25 @$16.96 = $424 COGS = $957.4 LIFO Ending Inventory = 25 @ 12.96 = $324 COGS = $1057.4
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.