Hanson Company is constructing a building. Construction began on February 1 and
ID: 2357615 • Letter: H
Question
Hanson Company is constructing a building. Construction began on February 1 and was completed on December 31. Expenditures were $2,016,000 on March 1, $1,236,000 on June 1, and $3,084,900 on December 31. Hanson Company borrowed $1,118,300 on March 1 on a 5-year, 12% note to help finance construction of the building. In addition, the company had outstanding all year a 9%, 5-year, $2,044,700 note payable and an 10%, 4-year, $3,521,500 note payable. Compute avoidable interest for Hanson Company. Use the weighted-average interest rate for interest capitalization purposes.Explanation / Answer
Principal
Interest
9%, 5-year note
$2,044,700
$200,000
10%, 4-year note
$3,521,500
384,000
$5,566,200
$584,000
Weighted-average interest rate
= $584,000/5,566,200=10.50%
Principal
Interest
9%, 5-year note
$2,044,700
$200,000
10%, 4-year note
$3,521,500
384,000
$5,566,200
$584,000
Weighted-average interest rate
= $584,000/5,566,200=10.50%
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.