Morganton Company makes one product and it provided the following information to
ID: 2358441 • Letter: M
Question
Morganton Company makes one product and it provided the following information to help prepare the master budget for its four months of operations: (a) The budgeted selling price per unit is $70. Budgeted unit sales for June, July, August, and September are 8,500, 16,000, 18,000, and 19,000 units, respectively. All sales are on credit. (b) Forty-percent of credit sales are collected in the month of the sale and 60% in the following month. (c) The ending finished goods inventory equals 20% of the following monthExplanation / Answer
Raw materials to be purchased Budgeted required raw materials for production for july = 20000 x 5 = 100000 pounds. Raw materials for production = Opening + purchases - closing Raw materials 100000 = 0.1(100000) + X - 0.1(22000 x 5) => 100000 = X -1000 => X = 101000 pounds. cost of raw materials purchases for July = 101000 pounds x 2 = $202000
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.