Morello Computer Parts management requests that the total cost per unit be used
ID: 2370853 • Letter: M
Question
Morello Computer Parts management requests that the total cost per unit be used in cost-plus pricing its products. On this particular product, management also directs that the target price be set to provide a 21% return on investment (ROI) on invested assets of $1,153,000.
Morello Computer Parts Inc. is in the process of setting a selling price on a new component it has just designed and developed. The following cost estimates for this new component have been provided by the department for a budgeted volume of 49,380 units. Per Unit Total Direct materials $52.00 Direct labor $20.00 Variable manufacturing overhead $25.00 Fixed manufacturing overhead $592,560 Variable selling and administrative expenses $19.00 Fixed selling and administrative expenses $345,660Morello Computer Parts management requests that the total cost per unit be used in cost-plus pricing its products. On this particular product, management also directs that the target price be set to provide a 21% return on investment (ROI) on invested assets of $1,153,000.
Explanation / Answer
variable cost per unit = 52 + 20 + 25 + 19 =116
fixed manufacturing overhead =592560 / 49380 = 12 per unit
fixed selling and admin expenses= 345660/49380 = 7 per unit
fixed cost per unit = 12 + 7 =19
total cost per unit = 116 + 19 = 135
expected income = 21% * 1153000 = 242130
desired ROI per unit = 242130/49380= 4.9 per unit
markup percentage = 4.9/135= 3.63 %
target selling price = 133 + 133 * 3.63% = 137.83
i am working on part b ...wait for it till then
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.