The present value of $100,000 to be received in five years at an interest rate o
ID: 2360480 • Letter: T
Question
The present value of $100,000 to be received in five years at an interest rate of 16%, compounded annually, is $47,610. A discount rate of 20% is used. (Round pv factor to 4 decimal places, and the final answer to nearest whole dollar amount. Omit the "$" sign in your response.) Present value $ (e) The cash will be received in three years. (Round pv factor to 4 decimal places, and the final answer to nearest whole dollar amount. Omit the "$" sign in your response.) Present value $ (f) The cash will be received in seven years. (Round pv factor to 4 decimal places, and the final answer to nearest whole dollar amount. Omit the "$" sign in your response.) Present value $Explanation / Answer
e) If the discount rate is 20% per annum effective and the time is three years then the present value should be:
pv = $100,000 / 1.20^3
.:
pv = $57,870.37
But using the tables,
pv = $100,000 * 0.5787
.:
pv = $57,870.00
===============
f) If the discount rate is 20% per annum effective and the time is seven years, then the present value should be:
pv = $27,908.16
But using the tables,
pv = $100,000 * 0.2791
.:
pv = $27,910.00
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.