The following data were extracted from the accounting records of Dahof Company f
ID: 2364315 • Letter: T
Question
The following data were extracted from the accounting records of Dahof Company for the year ended June 30, 2012: Merchandise inventory, July 1, 2011 = $250,000 Merchandise inventory, June 30, 2012 = $325,000 Purchases = $2,100,000 Purchase returns and allowances = $50,000 Purchase discounts = $39,000 Sales = $3,250,000 Freight In = $12,500 a. prepare the cost of merchandise sold section of the income statement for the year ended June 30, 2012, using the periodic inventory system. b. Determine the gross profit to be reported on the income statement for the year ended June 30, 2012. Show your work. c. Would the gross profit be different f the perpetual inventory system was used instead of the periodic inventory system?Explanation / Answer
Opening
325000
Purchases
2100000
Purchase Returns
-50000
Purchase Discounts
-39000
Freght
12500
Cost of goods sold
2348500
Sales
3250000
COGS
-2348500
Gross Profit
901500
Please rate the answer as lifesaver. Thank u in advance. God Bless u :)
Opening
325000
Purchases
2100000
Purchase Returns
-50000
Purchase Discounts
-39000
Freght
12500
Cost of goods sold
2348500
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.