Jasti Manufacturing Company produced 3,100 units of inventory in January 2011. I
ID: 2365111 • Letter: J
Question
Jasti Manufacturing Company produced 3,100 units of inventory in January 2011. It expects to produce an additional 9,100 units during the remaining 11 months of the year. In other words, total production for 2011 is estimated to be 12,200 units. Direct materials and direct labor costs are $82 and $58 per unit, respectively. Jasti Company expects to incur the following manufacturing overhead costs during the 2011 accounting period. Production supplies $ 6,300 Supervisor salary 185,000 Depreciation on equipment 142,000 Utilities 16,000 Rental fee on manufacturing facilities 297,300 ________________________________________ a. Combine the individual overhead costs into a cost pool and calculate a predetermined overhead rate assuming the cost driver is number of units.Explanation / Answer
overhead cost = 6300+185000+142000+16000 + 297300 = 646600 overhead rate = 646600/12200 = $53/unit
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.