Chapter 5 Exercise 2 The treasurer anticipates the following costs for the event
ID: 2369581 • Letter: C
Question
Chapter 5 Exercise 2
The treasurer anticipates the following costs for the event, which will be held at the Regency Hotel:
Room rental $300
Dinner cost (per person) 25
Chartered buses 500
Favors and souvenirs (per person) 5
Band 900
Each person would pay $40 to attend; 200 attendees are expected.
a. Will the event be profitable for the sorority? Show computations.
b. How many people must attend for the sorority to break even?
c. Suppose the sorority encouraged its members to drive to the hotel and did not charter the buses. Further, a planned menu change will reduce the cost per meal by $2. If each member will still be charged $40, compute the contribution margin per person.
Explanation / Answer
a.
cost = 300 +500+900 + (25+5)*200 = 1700 +30*200
Revenue = 40*200 = 10*200 + 30*200 = 2000 +30*200
since revenue is more than cost => profitable.
b. Let the no. of people be x.
? 1700 + 30x = 40x =>x = 170 to break even.
c.Contribution margin per person = 40*200 - (300+28*200+900) / 200 =$6 per person.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.