On December 31, 2012, Brisbane Company had 100,000 shares of common stock outsta
ID: 2371380 • Letter: O
Question
On December 31, 2012, Brisbane Company had 100,000 shares of common stock outstanding and 30,000 shares of 7%, $50 par, cumulative preferred stock outstanding. On February 28, 2013, Brisbane purchased 24,000 shares of common stock on the open market as treasury stock paying $40 per share. Brisbane sold 6,000 treasury shares on Spetmeber 30, 2013, for $45 per share. Net income for 2013 was $180,905. Also outstanding during the year were fully vested incentive stock opetions giving key personnel the option to buy 50,000 common shares at $40. The market price of the common shares averaged $50 during 2013.
Compute Brisbane's basic and diluted earnings per share (rounded to 2 decimal places) for 2013. Show work.
THANK YOU
Explanation / Answer
BASIC:
(180905-105000)/(100,000-24000(10/12)+6000(2/12))= 75905/81500 = 0.93
DILUTED:
(180905-105000)/(100,000-24000(10/12)+6000(2/12+50000-40000))= 75905/91500 = 0.83
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.