Hightech manufactures color printers. It is in the process of planning the produ
ID: 2372381 • Letter: H
Question
Hightech manufactures color printers. It is in the process of planning the production and design of Model CX-700, one of its popular-selling models. The breakdown of the cost for producing Model CX-700 and the value index computed for this last period are shown below. (For simplicity assume there are only three components.)
Component Cost Function
Ink Cartridge $45 Determines color quality
Color Sensor 35 Matches screen color to printed color
Paper Sensor 20 Lights up indicator when our of paper
The customers want sharper colors, a better correspondence between what they see on screen and what they print on paper, and a sensor that can be connected to the PC speaker to issue an audio “out of paper†warning. The additional spending required to provide these features and the value index for these three components are as follows:
Additional Cost Value Index
Ink Cartridge $27 .780
Color Sensor $18 1.4689
Paper Sensor $5 .500
Total Additional Cost $50
The company feels that if it were to provide all three of these features, the customers would pay an additional $49 for the printer.
Do you think that Hightech should provide all of these features in the new model? Some of these features? None? Show your calculations.
Explanation / Answer
Total extra cost= 45+35+20+50= 150$
Profit= 49$
Therefore, Hightech should not provide all the 3 features
Additional Cost for Ink cartridge= 45+27= 72$
Additional Cost for Color sensor= 35+18= 53$
Additional Cost for Paper sensor= 20+5= 25$
Therefore, for an extra revenue of 49$ per printer, the only profitable option is to provide the Paper sensor feature
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.