Toy Box Inc. is contemplating expanding their sales of their children%u2019s toy
ID: 2373136 • Letter: T
Question
Toy Box Inc. is contemplating expanding their sales of their children%u2019s toys. The have an opportunity to stock and sell the X toy that has been a big hit with children everywhere. They need to order the X toys from the manufacturer in a minimum order of 100 at a cost of $12 each. They could resell the X toy in their store for $22 each.Due to anticipated demand, Toy Box Inc. will need to hire an additional part-time cashier at $600 a month which will be classified as a fixed-cost attributable to the X toy. Also, they have offered a $1 sales commission per toy to their floor sales representative. They will also include a package of trading cards with every purchase of an X toy, which will cost them an additional $2 each.
Required:
- To make the project worthwhile, Toy Box Inc. would require a $5,000 profit per month. What level of sales in units and in dollars would be required to reach this target profit? Show all computations.
- Assume that the venture is undertaken and an order is placed for 100 X toys. What would be Toy Box%u2019s break-even point in units and in sales dollars? Show computations and explain the reasoning behind your answer. You can ignore the fixed cost of $600 for this part.
Due to anticipated demand, Toy Box Inc. will need to hire an additional part-time cashier at $600 a month which will be classified as a fixed-cost attributable to the X toy. Also, they have offered a $1 sales commission per toy to their floor sales representative. They will also include a package of trading cards with every purchase of an X toy, which will cost them an additional $2 each.
Required:
- To make the project worthwhile, Toy Box Inc. would require a $5,000 profit per month. What level of sales in units and in dollars would be required to reach this target profit? Show all computations.
- Assume that the venture is undertaken and an order is placed for 100 X toys. What would be Toy Box%u2019s break-even point in units and in sales dollars? Show computations and explain the reasoning behind your answer. You can ignore the fixed cost of $600 for this part.
Explanation / Answer
Contribution per unit = 22-12-1-2 = $7 Sales in unit (to achive profit) = (5000+600)/7 = 800 unit Sales in Dollar = 800*22 = $17,600Break Even point in units = 600/7 = 85.71 units = 86 units Break Even in sales dollar = 86*22 =$1892
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.