Toy Box, Inc., is contemplating expanding sales of their children’s toys. The ha
ID: 2481575 • Letter: T
Question
Toy Box, Inc., is contemplating expanding sales of their children’s toys. The have an opportunity to stock and sell the X toy that has been a big hit with children everywhere. They must order the X toys from the manufacturer in a minimum order of 100 at a cost of $12 each. They could resell the X toy in their store for $22 each. Due to anticipated demand, Toy Box, Inc., will need to hire an additional part-time cashier at $600 a month, which will be classified as a fixed-cost attributable to the X toy. In addition, they have offered a $1 sales commission per toy to their floor sales representative. Finally, they will include a package of trading cards with every purchase of an X toy, which will cost them an additional $2 each. Instructions: In a well-written paper, answer the questions and perform the calculations described below: 1.To make the project worthwhile, Toy Box, Inc., would require a $5,000 profit per month. What level of sales, in units and in dollars, would be required to reach this target profit? Show all computations completely, in a table inserted into your document. 2.Assume that the venture is undertaken and an order is placed for 100 X toys. What would be Toy Box’s break-even point in units and in sales dollars? Show computations completely in an inserted table, and explain the reasoning behind your answer. You can ignore the fixed cost of $600 for this part.
Explanation / Answer
Solution.
1.Calculation of required Sales in Unit and in Dollars for profit of $5,000 per month:
2,100 / 100
=21
21/100 X 100
=21
Desired Sales in Unit = ( Fixed Cost + Desired Profit ) / Contribution Margin Per Unit
= ( 600 + 5,000 ) / 21
= 5,600 / 21
= 267
Desired Sales in $ = ( Fixed Cost + Desired Profit ) / Contribution Margin ratio
= ( 600 + 5,000 ) / 21
= 5,600 / 21
= $267
2. Calculation of Toy Box’s break-even point in units and in sales dollars when venture is undertaken and an order is placed for 100 X toys :
Break Even point in units = Fixed Cost / Contribution Margin per unit
= 600 / 21
= 29
Break Even point in $ = Fixed Cost / Contribution Margin ratio
= 600 / 21
= $29
Particular Amount Sales ( 100 X $22 ) 2,200 Less : Variable Cost ( 100 X $1 ) ( 100 ) Contribution in $ 2,100 Contribution margin per Unit ( Contribution in $ / Sales in unit )2,100 / 100
=21
Contribution Margin ratio ( Contribution in unit / Sales in units ) X 10021/100 X 100
=21
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.