Electronic Company uses an activity-based costing overhead allocation system. It
ID: 2373437 • Letter: E
Question
Electronic Company uses an activity-based costing overhead allocation system. It has identified three activities and three cost drivers. The activities and budgeted costs are as follows:
Activity Budgeted Cost
Material Handling $115,000
Purchasing 58,000
Packaging 56,000
The following cost driver information is available for the company's only two products, A and B:
Product A Product B
pounds of material 27,100 64,700
purchase orders 48,900 43,100
packages 65,300 49,100
How much overhead was allocated to Product B? (round overhead rates to the nearest cent.)
Explanation / Answer
material costs allocated to b = 115000 * 64700 / ( 64700 + 27100 ) = 81051.198
purchasing cost = 58000 * 43100 / ( 43100 + 48900 ) = 27171.739
Packaging cost = 56000 * 49100 / ( 65300 + 49100 ) = 24034.965
Total overhead to B = 81051.198 + 27171.739 + 24034.965 = $132,257.90
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.