For 2012, X Company estimated production of 3,300 units of finished product and
ID: 2374552 • Letter: F
Question
For 2012, X Company estimated production of 3,300 units of finished product and direct material cost of $22,968. Actual production in 2012 was 2,600 units of finished product, and actual direct material cost was $13,230. What was the direct materials flexible budget variance in 2012 (assume that a positive number means a favorable variance and a negative means an unfavorable variance)?
My Work:
Flexible - Actual
(2600*6.96)-(2600*5.08)=4868
I put it as negative because they actually spent less than budgeted. It says my answer is wrong, where in my process did I go wrong?
Explanation / Answer
Direct Material Flexible Budget variance = 22968/3300*2600 - 13230 = $4866
it will be positive as it is favorable varince
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.