For 2012, the New Products Division, of Testar Company, had operating income of
ID: 2389142 • Letter: F
Question
For 2012, the New Products Division, of Testar Company, had operating income of $9,700,000 and operating assets of $46,500,000. The New Products Division has developed a potential new product that would require $10,200,000 in operating assets and would be expected to provide $3,100,000 in operating income each year. Testar has set a target return on investment (ROI) of 21% for each of its divisions. Assuming that the new product is put into production, can the ROI be calculated? If so calculate the division's ROI.Explanation / Answer
division ROI=operating income/operating assets*100 total operating income=9,700,000+3,100,000 =$12800000 total operating assets=46,500,000+10,200,000=$56700000 ROI=12800000/56700000=22.57%
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.