16. On July 1st, Harding Construction purchases a bulldozer for $228,000. The eq
ID: 2374822 • Letter: 1
Question
16. On July 1st, Harding Construction purchases a bulldozer for $228,000. The equipment has a 8 year life with a residual value of $16,000. Harding uses straight-line depreciation.
(a) Calculate the depreciation expense and provide the journal entry for the first year ending December 31st.
(b) Calculate the third year%u2019s depreciation expense and provide the journal entry for the third year ending December 31st.
(c) Calculate the last year%u2019s depreciation expense and provide the journal entry for the last year.
17.
On July 1st, Hartford Construction purchases a bulldozer for $228,000. The equipment has a 9 year life with a residual value of $16,000. Hartford uses units-of-production method depreciation and the bulldozer is expected to yield 26,500 operating hours.
(a) Calculate the depreciation expense per hour of operation.
(b) The bulldozer is operated 1,250 hours in the first year, 2,755 hours in the second year, and 1,225 hours in the third year of operations. Journalize the depreciation expense for each year.
18. On June 1, 2014, Aaron Company purchased equipment at a cost of $120,000 that has a depreciable cost of $90,000 and an estimated useful life of 3 years and 30,000 hours.
Using straight line depreciation, prepare the journal entry to record depreciation expense for (a) the first year, (b) the second year and (c) the last year.
On July 1st, Hartford Construction purchases a bulldozer for $228,000. The equipment has a 9 year life with a residual value of $16,000. Hartford uses units-of-production method depreciation and the bulldozer is expected to yield 26,500 operating hours.
(a) Calculate the depreciation expense per hour of operation.
(b) The bulldozer is operated 1,250 hours in the first year, 2,755 hours in the second year, and 1,225 hours in the third year of operations. Journalize the depreciation expense for each year.
Explanation / Answer
a. depreciation expense=228000-16000)/8=26500
depreciation expense for 1st year =26500*6/12=13250
Depreciation debit 13250
Buldozer 13250
b. depreciation expense=26500
Depreciation Debit 26500
buldozer 26500
c. Depreciation expense= 26500
Depreciation Debit 26500
Buldozer 26500
17.
Per hour depreciation expense=228000-16000)/26500=8
first year
Depreciatio Debit 10000
buldozer 10000
(1250*8=10000)
2nd year
depreciation Debit 22040
buldozer 22040
3rd year
Depreciation Debit 9800
Buldozer 9800
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.