A product sells for $220 per unit, and its variable costs per unit are $146. The
ID: 2375441 • Letter: A
Question
A product sells for $220 per unit, and its variable costs per unit are $146. The fixed costs are $424,000. If the firm wants to earn $59,960 pretax income, how many units must be sold
Psi Company is designing a new line of shoes called the Kappa. The shoes will sell for $360 per pair and cost $262.80 per pair in variable costs to make.
Compute the contribution margin per pair. (Round your answer to 2 decimal places. Omit the "$" sign in your response.)
Which of the following is the correct interpretation of a degree of operating leverage of 5?
6,940. 6,740. 6,640. 6,540. 6,840.Explanation / Answer
( 424000 + 59960 ) / ( 220 - 146 ) = 6540
contribution margin = 360 - 262.8 = 97.2
contribution margin ratio is 97.2 * 100 / 360 = 27%
Operating leverage of 5 measures the degree of debt employed by the firm's debt structure.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.