A product sells for $195, variable costs are $160, and fixed costs are $116,000.
ID: 2797453 • Letter: A
Question
A product sells for $195, variable costs are $160, and fixed costs are $116,000. If the selling price can be increased by 33% with a similar increase in variable costs, how many fewer units would have to be sold to earn $340,000? (Rounded)
2,798 units.
4,812 units.
435 units.
3,233 units.
A product sells for $195, variable costs are $160, and fixed costs are $116,000. If the selling price can be increased by 33% with a similar increase in variable costs, how many fewer units would have to be sold to earn $340,000? (Rounded)
Explanation / Answer
No. of units to be sold initially.
Profit = Revenue - costs
340000 = N*(195-160) - 116000
N = 13029 units
When price and variable cost are increased by 33%
340000 = 1.33*N*(195-160) - 116000
N = 9796 units
Difference = 13029-9796 = 3233 units
Option D.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.