Company made the budget for the year 2013 costs. Sales 300,000 units Production
ID: 2375756 • Letter: C
Question
Company made the budget for the year 2013 costs.
Sales 300,000 units
Production 350,000 units
Costs:
Direct material $5.00 per unit
Direct labor $8.00 per unit
Variable overhead $4.00 per unit
Fixed overhead $350,000 total
Variable selling cost $2.00 per unit
Fixed selling cost $600,000 total
During the year, company actual production = 300,000 units and actual sales = 280,000 units
1. Prepare the following flexible budgets for actual levels of activity
2. Calculate total direct material cost
3. Calculate Total direct labor cost
4. Calculate Total variable overhead cost
5. Calculate Fixed overhead cost
6. Calculate Total variable selling cost
2. The following are the actual costs for 2013. For each item, determine if the company did favorably (F) or unfavorably (U).
a. Total direct material cost = $1.48 million
b. Total direct labor cost = $2.45 million
c. Total variable overhead = $1.16 million
d. Total fixed overhead = $360,000
e. Total variable selling cost = $575,000
Explanation / Answer
1. Flexible budget:
Direct material cost = 300,000*5 = 1,500,000
Direct labor cost = 300,000*8 = 2,400,000
Variable overhead cost = 300,000*4 = 1,200,000
Fixed overhead cost = 350,000
Variable selling cost = 280,000*2 = 560,000
2. Variances:
Direct material cost - Favorable
Direct labor cost - Unfavorable
Variable overhead - Favorable
Fixed overhead - Unfavorable
Variable selling cost - Unfavorable
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.