Tents manufactures small one-man tents for camping use. The company uses a stand
ID: 2376054 • Letter: T
Question
Tents manufactures small one-man tents for camping use. The company uses a standard cost system. Normal capacity is 15,000 direct labor hours. Overhead is applied on the basis of direct labor hours. 12,000 tents were completed during the year. Other cost data is as follows:
Cost Data Actual Standard (per tent)
Direct Materials $424,800 for 59,000 yards of canvas 5 yards @ $7.00 per yard
($7.20 per yard)
Direct Labor $127,680 for 11,400 hours 1 hour @ $12.00 per hour
($11.20 per hour)
(A.) Compute the Materials Price and Quantity Variances:
(B.) Compute the Labor Rate and Efficiency Variances:
Explanation / Answer
MPV=59000(7-7.2)=-58999.8
MQV=7(60000-59000)=7000
Labor rate= 11400(12-11.2)=9120
labor efficiency= 12(12000-11400)=7200
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.