Question 42 Horner Construction Co. uses the percentage-of-completion method. In
ID: 2376141 • Letter: Q
Question
Question 42
Horner Construction Co. uses the percentage-of-completion method. In 2012, Horner began work on a contract for $11,000,000; it was completed in 2013. The following cost data pertain to this contract:
year ended December 31
2012 2013
cost incured during the year $3,900,000 $2,800,000
Estimated costs to complete at the end of year 2,600,000
If the completed-contract method of accounting was used, the amount of gross profit to be recognized for years 2012 and 2013 would be
2012 2013
a. $4,500.000 $0
b. $ 4,300,000 $(200,000)
c. $0 $4,300,000
d $0 $ 4,500,000
Question 45
Horner Construction Co. uses the percentage-of-completion method. In 2012, Horner began work on a contract for $11,000,000; it was completed in 2013. The following cost data pertain to this contract:
year ended December 31
2012 2013
cost incurred during the year $ 3,900,000 2,800,000
Estimated costs to complete at the end of year 2,600,000
The amount of gross profit to be recognized on the income statement for the year ended December 31, 2013 is
$1,600,000.
$1,800,000.
$1,720,000.
$4,300,000.
Question 46
Gorman Construction Co. began operations in 2013. Construction activity for 2013 is shown below. Gorman uses the completed-contract method.
Contract contract price Bill through 12/31/13 collect through12/31/13 costs to 12/31/13
1 $ 3,200,000 $3,150,000 $2,600,000 $2,150,000
2 $3,600,000 $1,500,000 $1,000,000 $820,000
3 3,300,000 1,900,000 1,800,000 2,250,000
Which of the following should be shown on the balance sheet at December 31, 2013 related to Contract 2?
Inventory, $820,000
Inventory, $680,000
Current liability, $1,500,000
Current liability, $680,000
$1,600,000.
$1,800,000.
Explanation / Answer
42. 2012 =0
2013 = 4300000
in completed contract method revenue is recognised only when contract is completed...so, in year 2012 revenue will be 0.
2013=11000000-(3900000+2800000)=4300000
45. 4300000
profit= 11000000-(3900000+2800000)=4300000
46. current liability =680000
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.