Banana Corp. lost most of its inventory in a fire in December just before the ye
ID: 2378898 • Letter: B
Question
Banana Corp. lost most of its inventory in a fire in December just before the year-end physical inventory was taken. The corporation's books disclosed the following.
Beginning inventory $440,000
Purchases for the year 850,000
Purchase returns 55,000
Sales $1,350,000
Sales Retrns $50,000
Gross Margin on sales 40%
Merchandise with a selling price of $42,000 remained undamaged after the fire. Damaged merchandise with an original selling price of $30,000 had a net realizable value (after the fire) of 10,600.
1. Compute the amount of the loss as a result of the fire, assuming that the corporation had no insurance coverage.
2. Prepare the journal entry to record the loss and account for the damaged inventory in a separate damaged inventory account. in the same entry, record cost of goods sold for the year ended Dec 31.
3. How would the loss be classified on the income statement of Reena Corp?
4. While the gross profit percentage has average 40% over the past 5 years, it has been as high as 42% and as low as 38%. given this information, should a range of possible loss amounts be provided instead of a single figure? explain.
Explanation / Answer
Net Sales = 1350000 - 50000 = $1300000
Net Purchase = 850000 - 55000 = 795000
Based on net sales, cost of sales should be 1300000 x 70/100 = $910000
Opening inventory = $440000
Undamaged merchandise = 42000 x 70/100 = 29400
Damaged merchandise cost = 30000 x 70/100 = 21000, however NRV is $10600, thus it should be carried at $10500
Lost in fire = (440000 + 795000 - 29400 - 10500) - 910000 = -507515
Hope this helps!
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.