Gordon Company produces a single product that sells for $10 per unit. Last year
ID: 2379234 • Letter: G
Question
Gordon Company produces a single product that sells for $10 per unit. Last year there were no beginning inventories, 100,000 units were produced, and 80,000 units were sold. The company has the following cost structure:
The carrying value on the balance sheet of the ending finished goods inventory under absorption costing would be:
Gordon Company produces a single product that sells for $10 per unit. Last year there were no beginning inventories, 100,000 units were produced, and 80,000 units were sold. The company has the following cost structure: The carrying value on the balance sheet of the ending finished goods inventory under absorption costing would be: $80,000 $104,000 $110,000 $124,000Explanation / Answer
No.of units left out of goods produced = 100000 - 80000 = 20000 units.
Cost of th goods =[( 2+1.25+0.75) ] x 20000 = 4 x 20000 = $80000
carryiing value = $80000
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.