Approximately 41.5 million direct subscribers (accounts) that generated revenue
ID: 2379844 • Letter: A
Question
Approximately 41.5 million direct subscribers (accounts) that generated revenue of $40,146 million. Costs and expenses for the year were as follows (in millons)
Cost of revenue = 17,191
Selling, general, and administrative expenses = 12,673
Depreciation = 5,711
Assume that 75% of the cost of revenue and 35% of the selling, general, and administrative expenses are variable to the number of direct subsribers (accounts)
I cannot figure out the blanks I have on the spreadsheet
Explanation / Answer
Costs Variable Fixed
Cost of Revenue $12,893 $4,298
Selling, general
adm. expenses $4,436 $8,237
Depreciation $5,711
Total $17,329 $18,246
Contribution Margin = $40,146 - $17,329 = $22,817
Contribution Margin Ratio = $22,817 / $40,146 = 56.83%
Break-even sales (dollars) = Fixed costs / CM ratio
= $18,246 / 56.83% = $32,106
Sales revenue per subscriber = $40,146 / 41.5m = $967.3
Break-even sales (units) = Break-even sales / Selling price per unit
= $32,106 / $967.37 = 33.2 million subscribers
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.