The Willsey Merchandise Company has budgeted $56,000 in sales for the month of D
ID: 2380489 • Letter: T
Question
The Willsey Merchandise Company has budgeted $56,000 in sales for the month of December. The company's cost of goods sold is 35% of sales. If the company has budgeted to purchase $26,800 in merchandise during December, then the budgeted change in inventory levels over the month of December is
The Willsey Merchandise Company has budgeted $56,000 in sales for the month of December. The company's cost of goods sold is 35% of sales. If the company has budgeted to purchase $26,800 in merchandise during December, then the budgeted change in inventory levels over the month of December is
Explanation / Answer
Hi,
Please find the answer as follows:
Budgeted Purchases = 26800
Less Cost of Goods Sold = 56000*.35 = 19600
Increase in Merchandise Inventory = 7200
Answer is 7200 increase.
Thanks.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.